Witamy

na stronie Sióstr Prowincji Polskiej Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. Jesteśmy Zgromadzeniem międzynarodowym, które powstało ponad 200 lat temu dzięki odpowiedzi św. Magdaleny Zofii Barat na wezwanie Ducha Świętego. Tak jak ona zaproszone przez Chrystusa, radosne, bo znalazłyśmy skarb, pragniemy być Sercem Boga w świecie. Około 2400 sióstr służy w 41 krajach świata. Serce Jezusa wyznacza sposób bycia i działania naszego serca, naszej istoty.

Rok wspólnotowy 2016/2017 zakończył się przed wakacjami. Oto niektóre z wydarzeń, które miały miejsce w naszych wspólnotach w Warszawie, w Markach i w Gdyni. Zaprszamy do naszych galerii!

 

Warszawa-Grabów

Wielki Post 2017 rozpoczęłyśmy od rekolekcji w dniach 1 – 8 marca, które poprowadził ksiądz Tomasz Król z Ursynowa. Tematem rekolekcji było hasło tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Idźcie i głoście”. W rekolekcjach uczestniczyło 20 Sióstr.

Podczas Wielkiego Postu poszczególne wspólnoty w naszym domu animowały w każdy piątek Drogę Krzyżową. Uczestniczyły, a także prowadziły ją studentki z naszego akademika na Grabowie.

Tegoroczne Triduum Paschalne rozpoczęłyśmy od uroczystej Mszy świętej w Wielki Czwartek sprawowanej w naszej kaplicy przez o. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ. We Mszy, a następnie w codziennej Liturgii Godzin uczestniczyły tradycyjnie i modliły się z nami nasze siostry z ościennych wspólnot, co było dla nas doświadczeniem naszego Cor Unum.

Po świętach, w dniu 19 kwietnia zmarła w szpitalu MSWiA nasza siostra Stanisława Szczecina, którą Pan powołał do siebie w wieku 86 lat. Pogrzeb odbył się dnia 24 kwietnia na Grabowie, w którym obok Sióstr uczestniczyła rodzina zmarłej.

W dniach 21 – 23 kwietnia odbyło się na Grabowie Zebranie Prowincjalne, w którym uczestniczyło około 60 sióstr z poszczególnych wspólnot naszej Prowincji. Tematem zebrania było Planowanie Długoterminowe Prowincji. Prowadziła je Komisja w składzie: Cath Lloyd, Maria Skowyra, Urszula Wołoszczak i Joanna Moś.

W marcu i kwietniu przyjmowałyśmy na spotkania grupy rocznikowe sióstr w ramach ich spotkań formacyjnych oraz grupy neokatechumenalne. Odbyły się Spotkania Dawnych i Spotkanie Rodziny Sacre-Coeur, Spotkania Komisji Planowania, Skupienia dla Młodzieży oraz Skupienia dla Sióstr prowadzone w tym roku przez księdza Krzysztofa Gajosa.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch „ - od marca przez trzy dni w tygodniu odbywają się w sali na II piętrze zajęcia rehabilitacyjne dla naszych mieszkanek, które prowadzi rehabilitantka, pani Irena Doleżyczek z Warszawy. W tym celu zaopatrzyłyśmy dom w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który cieszy się dużym powodzeniem.

W ramach poznawania Fundacji prowadzonych przez s. Ulę Głowacką i s. Jolę Glapkę, niektóre z nas miały okazję odwiedzenia tych miejsc i spotkania się ze współpracownikami oraz wolontariuszami zaangażowanymi na rzecz dzieła.

W maju gościłyśmy w naszym domu księdza Biskupa Piotra Jareckiego, który w ramach wizytacji naszej parafii spotkał się ze Wspólnotą Domową Sióstr.

 

Marki

W sobotę 3.06.2017 roku wspólnota „Baranka i Pasterza” z Marek zorganizowała „Festyn świętej Zosi” dla ubogich dzieci, które znamy z naszej okolicy.

W Festynie brało udział około 20 dzieci. Spotkanie zaczęło się modlitwą w naszej kaplicy. Nawiązując do słów pieśni „ Połóż mnie jak pieczęć na Twym Sercu” dzieci kładły swój odcisk palca na papierowym sercu symbolizującym Serce Jezusa. Następnie w naszym ogrodzie zapoznałyśmy dzieci z postacią św. Magdaleny Zofii. Po czym nastąpił czas zabaw, konkursów i słodkich poczęstunków. Jedną z wielu atrakcji było robienie dużych baniek mydlanych. Festyn zakończyłyśmy loterią fantową, nie było pustych losów. Dzieci otrzymały również modlitwę św. Magdaleny Zofii o pomoc w nauce. Odchodząc dziękowały i pytały kiedy będzie następny festyn. W przeprowadzeniu zabaw pomogła nam wychowanka placówki socjoterapeutycznej w ramach Akademii wolontariatu, z Fundacji Otwarte Serce. Fundacja udostępniła nam również pomoce do przeprowadzenia zabaw. Pogoda i humory nam dopisały!

 

Gdynia

W kwietniu odbyły się rekolekcje szkolne w gimnazjum oraz szkole podstawowej, gdzie pracują nasze katechetki.

W tym roku po raz pierwszy odbył się w naszej konkurs na najwyższą palmę. Akcja okazała się wielkim sukcesem, rodziny tworzyły palmy, integrując się przy tym między sobą. Najwyższe osiągały ponad trzy metry i ciężko było utrzymać je w pionie. Tradycyjnie odbył się też wjazd Pana Jezusa na osiołku.

W tym roku do pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii przystąpiło 48 dzieci. Tradycyjnie na zakończenie białego tygodnia chętne rodziny udały się na wspólne świętowanie do Kalwarii Wejherowskiej. Przeszliśmy dróżkami kalwarii i odwiedziliśmy kościół parafialny oo. Franciszkanów. Zwieńczeniem wycieczki był grill, przy którym można było lepiej się poznać i wspólnie pobawić.

09-12-2017

Uzdrawiająca miłość

Uzdrawiająca miłość Wiosną 1804 roku Zofia Barat była poważnie chora i lekarze w Paryżu potrafili tylko podreperować ją na zdrowiu, ale nie wyleczyć. Punktem zwrotnym stał się lipiec 1806 roku i kilka...

Czytaj więcej

05-12-2017

Ankieta od papieża dla młodych

Franciszek prosi młodych, aby wzięli udział w przygotowaniach do przyszłorocznego Synodu Biskupów, wypełniając ankietę przygotowaną przez Sekretariat Synodu. Ankieta dostępna jest tutaj w 6 językach. Można ją wypełnić do 31...

Czytaj więcej

04-12-2017

Refleksje ze św. Filipiną #3 - co ją poc…

W 1841 roku Filipina Duchesne przybyła na nowe pogranicze – Misję Najświętszej Maryi Panny w Sugar Creek, Kansas. Tam żyła pośród ludzi , których nazwalibyśmy dziś wewnętrznymi przesiedleńcami. Indianie Potawatomi...

Czytaj więcej

30-11-2017

Spotkanie nowicjatów europejskich w Pary…

W dniach 14 – 16 listopada w Paryżu odbyła się sesja formacyjna dla nowicjuszek europejskich. W spotkaniu prowadzonym przez Noëlle Favet rscj (BFN) oraz Joannę Moś rscj (PLN) brały udział...

Czytaj więcej

26-11-2017

Refleksje ze św. Filipiną #2 - czekając …

Droga Filipino, Kiedy cię spotkałam po raz pierwszy, byłam pod wrażeniem wielu twoich cech charakteru, które głęboko przemówiły do mego serca. Dzisiaj razem z tobą pragnę podjąć refleksję o twym cierpliwym, pełnym wiary...

Czytaj więcej

22-11-2017

Podróż rodziny Sacre Coeur śladami Święt…

W dniach 01.11 – 08.11. 2017 roku członkowie Rodziny SC uczestniczyli w pielgrzymce do miejsc związanych z życiem i działalnością świętej Magdaleny Zofii Barat. Pierwszym przystankiem był Paryż, w którym...

Czytaj więcej

17-11-2017

Film animowany o Filipinie Duchesne

18 listopada wspominamy św. Filipinę Duchesne. Na naszej stronie znajdziecie jej dłuższy i krótszy życiorys. Dziś szczególnie zapraszamy na krótki film animowany, który przedstawia jej niezwykłą historię!

Czytaj więcej

16-11-2017

[video] Świętujemy 200 lat misji św. Fil…

W sobotę rozpoczynamy roczne świętowanie ze św. Filipiną. Przygotowaliśmy dla Was:-> we wtorki refleksje naszych Sióstr z całego świata-> w czwartki inspirujący cytat Filipiny-> akcję #flatphilippine i #filipina200-> nie zapomnij...

Czytaj więcej

10-11-2017

Spotkanie w Warszawie

Serdecznie zapraszamy do Warszawy na kolejne spotkanie z cyklu: "O rozeznawaniu drogi życia". Tym razem zmierzymy się z tematem "Nie pozwól, by życie decydowało za Ciebie!", a spotkanie poprowadzą s...

Czytaj więcej

06-11-2017

Powitać tańcem Nowy Rok!

Serdecznie zapraszamy do udziału w rekolekcjach - indywidualnie lub z rodziną RAZEM ZE ŚWIĘTĄ RODZINĄ POWITAĆ TAŃCEM NOWY ROK ​29 grudnia 2017 - 1 stycznia 2018 Miejsce: Klasztor Sióstr Sacré Coeur, Tarnów, ul...

Czytaj więcej

21-10-2017

Zmarła s. Maria Kosińska

W piątek rano, w święto Mater Admirabilis odeszła do Pana s. Maria Kosińska. Otaczamy ją naszą szczególną modlitwą. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (23.10) o godz. 12:00 w Warszawie w...

Czytaj więcej
pozostałe nowości

SŁOWO ŚW. MAGDALENY ZOFII

Aby dojść do doskonałości potrzeba tylko wytrwałej odwagi.

ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ MIĘDZYNARODOWĄ

SPOTKASZ NAS RÓWNIEŻ NA:

rekolekcje

prychoterapia systemowa

psychoterapia
 
CZad Szkoła rolnicza
Fundacja Pasja życia
Fundacja Otwarte Serce