Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Wspaniałą grupę nowicjuszek Sacré Coeur tworzą: Katie, Karen i Siobhan z Wielkiej Brytanii, Sandra z Francji, Patricia z Hiszpanii oraz Alicja z Polski. Przebieg naszego spotkania zorganizowały i koordynowały nasze siostry mistrzynie: Mary, Noëlle i Dorota.

Spotkałyśmy się w domu rodzinnym św. Magdaleny Zofii Barat, założycielki naszego Zgromadzenia, aby smakować atmosferę tego wyjątkowego miejsca, gdzie się urodziła i wychowywała, aby z nią przebywać. Miałyśmy czas, aby podzielić się naszymi refleksjami: Kim jest  Sophie dla każdej z nas? Patrząc na jej drogę życia, opowiadałyśmy o naszej osobistej drodze powołania do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cisza, prostota i pokój tego domu pomagały nam odpocząć i cieszyły serca.

Wspólny czas służył nie tylko skupieniu, lecz także poznaniu siebie nawzajem, a więc wieczorami spotykałyśmy się na tańcach i zabawach, które jeszcze bardziej nas integrowały i wywoływały dużo śmiechu.

W ramach poznawania okolicy wybrałyśmy się m.in. na spacer do winnic, po których oprowadziła nas jedna z sióstr. Zupełnie inaczej brzmi Ewangelia o winnym krzewie, o przycinaniu latorośli i ich oczyszczaniu, kiedy tę czynność można osobiście zobaczyć.

Spotkałyśmy się także ze wspólnotą naszych sióstr, które w tym domu prowadzą obecnie Centrum Sophie Barat, służące jako dom rekolekcyjny oraz miejsce, do którego przybywają pielgrzymki z całego świata, także uczniowie szkół Sacré Coeur.

Po 4 wspólnych dniach w Joigny polski nowicjat udał się do Paryża, aby tutaj przez dwa dni podróżować śladami św. Magdaleny Zofii, której ciało obecnie spoczywa w kościele św. Franciszka Ksawerego.

Wróciłyśmy z wdzięcznością za możliwość bycia w Joigny i w Paryżu, posmakowanie choć przez kilka dni kultury i miejsc, które kształtowały charakter i życie naszej kochanej Sophie.

Alicja Banach

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA