Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.
Kochane Siostry,

Kontaktowałam się z Magdą Kalifa, prowincjalną Egiptu i chcę podzielić się z Wami wiadomością o sytuacji naszych sióstr w tym kraju. Wszystkie są bezpieczne. Wspólnota Ghamra z Kairu dołączyła do wspólnoty w Heliopolis, gdyż z powodu demonstracji i rozruchów ulicznych w pobliżu Ghamra tam jest bezpieczniej. W innych miejscach, gdzie znajdują się nasze wspólnoty też jesteśmy bezpieczne, choć panuje strach, gdyż zaatakowane zostały i spalone kościoły, szkoły i przychodnie w pobliżu naszego domu w Abou-Korkas i Bayadeya. Trzy siostry przebywają w domu nad morzem, jako że jest lato, i nie wrócą aż zrobi się bezpieczniej.
Dowiadujemy się jednocześnie, że spalonych zostało 63 chrześcijańskich kościołów; szkoły, przychodnie i ośrodki kilku zgromadzeń najpierw były atakowane a potem spalone. Te, o których nam wiadomo należały do Sióstr Dobrego Pasterza, Franciszkanek(ów), Sióstr św. Józefa z Lyonu i Jezuitów. Siostrom i innym osobom kazano opuszczać budynki, a następnie je podpalano. Dziękujemy Bogu, że ludziom nic się nie stało. W jednym z kościołów w pobliżu Bayadeya nasze siostry rozmawiały z księdzem, który opowiadał, że sąsiedzi, muzułmanie i chrześcijanie, ukryli księży, by ich uratować od śmierci. Z pewnością są i inne przypadki takiej wzajemnej pomocy i ochrony.
Módlmy się za nasze siostry w Egipcie, o bezpieczeństwo dla nich, o odwagę, o to by ich wysiłki przeżywania tego trudnego czasu bez przemocy, wspomogły budowanie pokoju w tym kraju. Wraz z nimi modlimy się za cały naród egipski, prosząc dla niego o bezpieczeństwo i pokój.

Kathleen Conan, rscj

Dziękując Panu Bogu za to, że możemy żyć w naszym kraju w pokoju otwierajmy serca i naszą wrażliwość na tych, którzy cierpią prześladowania, w sumie tak blisko nas, zaledwie ok. 3 godzin samolotem. Niech nasze współczucie nie będzie tylko „współczuciem fotelowym” gdy wzdychamy, patrząc w ekran telewizora lub monitora. Przemieńmy je na postawy, modlitwę, rzetelne interesowanie się sytuacją naszych braci i sióstr, konkretną pomoc, jeśli to możliwe.


„Koptowie mówią, że istnieje Egipt „pierwszy” – znany z folderów turystycznych, oglądany przez miliony przybyszów oglądających piramidy i Luksor, sączących napoje chłodzące w basenach – co przynależy do pakietu all inclusive. Jest Egipt „drugi” – islamski, dobijający się w postaci Bractwa Muzułmańskiego do władzy. Jest też Egipt „trzeci”, najmniej pokazywany w mediach, najmniej znany ludziom z Zachodu – kraj biedy i prześladowań. To przede wszystkim Egipt chrześcijański, kraj Koptów – trwających przy religii i ziemi przodków, z uporem i niejednokrotnie w ich dziejach płacąc za to najwyższą cenę”. Więcej
© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA