Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.
Pomagamy tym, którzy stracili kogoś w tej katastrofie. Ambasada poprosiła o pomoc w tłumaczeniu i duchowym wsparciu dla tych osób. Siostra Maria Ślipek cały czas trwa na posterunku w szpitalu medycyny sądowej w Carycyno, gdzie dokonują się procedury ustalania tożsamości ofiar, a ja wczoraj byłam w hotelu, gdzie Polacy się zatrzymali. Tymczasowa kaplica w hotelu, w którym mieszkają rodziny ofiar katastrofyDyrekcja hotelu jest tak uprzejma i otwarta, że stworzyła możliwość intymnego kącika do modlitwy, rodzaj kaplicy w jednym z pomieszczeń hotelu, gdzie jeden z naszych księży zrobił wystawienie Najświętszego Sakramentu. Polacy są w takim szoku, że słychać tylko jeden szloch.

Trzeba przyznać, że strona rosyjska stanęła na wysokości zadania, a sami Rosjanie współczują z całego serca. przed Ambasadą Polską zaraz po katastrofie, teraz kwiatów jest znacznie więcejTo bardzo wzruszające, kiedy przechodzi się koło naszej ambasady, szczególnie od strony ulicy Klimaszkina i na chodniku leżą góry kwiatów wzdłuż ogrodzenia ambasady. Ludzie na ulicy pytają głośno o imię prezydenta, widać że Prawosławni też tam przychodzą i po prostu się modlą. Trudno jest nie przeżywać tego z tymi ludźmi, którzy stracili kogoś w tej katastrofie.

W Katedrze MoskiewskiejW katedrze w niedziele o godz. 13 podczas polskiej Mszy Świętej, było bardzo wielu ludzi. Polityka na razie odsunęła się na bok. Kilka dni temu sam prezydent Miedwiediew przyjechał, aby wpisać się do księgi kondolencyjnej. Cztery tygodnie temu Mszę o 13 w niedziele celebrował sam biskup polowy WP Tadeusz Ploski. Bardzo otwarty i zainteresowany tym co się tu dzieje. Możnaby jeszcze dużo o tym pisać. Dopiero co nie przebrzmiał jeszcze ból po wybuchach w metrze, a tu następna złożona bardziej historia.

Pozostajemy złączone w tym narodowym bólu i modlimy się, aby ujawniająca się jedność w naszym narodzie była naprawdę trwała a cała tragedia katastrofy zaowocowała poprawą naszych stosunków z Rosją.

s. Renata Rozmus rscj
© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA