Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Na spotkaniu rozpoczęłyśmy refleksję nad tematem rozeznania, które jest znaczącym elementem naszego życia duchowego, i które można nazwać jednym z fundamentów ślubu posłuszeństwa. Doskonałym wprowadzeniem w ten temat był dzień spędzony z naszą siostrą Hanni Woitsch rscj z prowincji CEU. Spotkałyśmy się tuż przed 30 rocznicą aprobaty naszych nowych Konstytucji. Wraz z Hanni przeszłyśmy długą drogę 5 lat rozeznania, pokonywania trudności, szukania konstruktywnych rozwiązań, jakie podejmowały nasze siostry. Towarzyszyłyśmy im w procesie historycznym, ale mogłyśmy również poczuć ducha tego czasu, zobaczyć otwartość i uważność na działanie Ducha Świętego i wraz z nimi szukać możliwości zgody i jedności w Zgromadzeniu.

Odwiedziłyśmy archiwum Prowincji, znajdujące się w domu, w którym mieszkałyśmy. Wraz z siostrą Rosą Carbonell rscj udałyśmy się w krótką podróż do początków Zgromadzenia w Hiszpanii i zobaczyłyśmy kilka skarbów historii, które zostały po siostrach, które nas poprzedziły. Część czasu spotkania przeznaczyłyśmy na dzielenie się naszym życiem, zaangażowaniami, pragnieniami związanymi z tym, co przed nami. Nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę, odpoczynek, chwili na zwiedzanie Madrytu pełnego ludzi, którzy czekali na powitanie Nowego Roku, zabawy i wspólnego jedzenia 12 winogron, zgodnie z tradycją kraju, w którym mogłyśmy gościć. Nasze spotkanie zakończyła Eucharystia z siostrami mieszkającymi w Chamartin.

Wyjeżdżałyśmy bogatsze o doświadczenia naszych sióstr sprzed 30 lat, wdzięczne za kolejny rok naszego życia, o krok bliżej siebie w naszych relacjach i z przeświadczeniem, że chociaż w wielu sprawach się różnimy, to w tym co najważniejsze jesteśmy razem.

 

s. Lidia Gołębiewicz rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA