Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

 

Warszawa-Grabów

Wielki Post 2017 rozpoczęłyśmy od rekolekcji w dniach 1 – 8 marca, które poprowadził ksiądz Tomasz Król z Ursynowa. Tematem rekolekcji było hasło tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Idźcie i głoście”. W rekolekcjach uczestniczyło 20 Sióstr.

Podczas Wielkiego Postu poszczególne wspólnoty w naszym domu animowały w każdy piątek Drogę Krzyżową. Uczestniczyły, a także prowadziły ją studentki z naszego akademika na Grabowie.

Tegoroczne Triduum Paschalne rozpoczęłyśmy od uroczystej Mszy świętej w Wielki Czwartek sprawowanej w naszej kaplicy przez o. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ. We Mszy, a następnie w codziennej Liturgii Godzin uczestniczyły tradycyjnie i modliły się z nami nasze siostry z ościennych wspólnot, co było dla nas doświadczeniem naszego Cor Unum.

Po świętach, w dniu 19 kwietnia zmarła w szpitalu MSWiA nasza siostra Stanisława Szczecina, którą Pan powołał do siebie w wieku 86 lat. Pogrzeb odbył się dnia 24 kwietnia na Grabowie, w którym obok Sióstr uczestniczyła rodzina zmarłej.

W dniach 21 – 23 kwietnia odbyło się na Grabowie Zebranie Prowincjalne, w którym uczestniczyło około 60 sióstr z poszczególnych wspólnot naszej Prowincji. Tematem zebrania było Planowanie Długoterminowe Prowincji. Prowadziła je Komisja w składzie: Cath Lloyd, Maria Skowyra, Urszula Wołoszczak i Joanna Moś.

W marcu i kwietniu przyjmowałyśmy na spotkania grupy rocznikowe sióstr w ramach ich spotkań formacyjnych oraz grupy neokatechumenalne. Odbyły się Spotkania Dawnych i Spotkanie Rodziny Sacre-Coeur, Spotkania Komisji Planowania, Skupienia dla Młodzieży oraz Skupienia dla Sióstr prowadzone w tym roku przez księdza Krzysztofa Gajosa.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch „ - od marca przez trzy dni w tygodniu odbywają się w sali na II piętrze zajęcia rehabilitacyjne dla naszych mieszkanek, które prowadzi rehabilitantka, pani Irena Doleżyczek z Warszawy. W tym celu zaopatrzyłyśmy dom w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który cieszy się dużym powodzeniem.

W ramach poznawania Fundacji prowadzonych przez s. Ulę Głowacką i s. Jolę Glapkę, niektóre z nas miały okazję odwiedzenia tych miejsc i spotkania się ze współpracownikami oraz wolontariuszami zaangażowanymi na rzecz dzieła.

W maju gościłyśmy w naszym domu księdza Biskupa Piotra Jareckiego, który w ramach wizytacji naszej parafii spotkał się ze Wspólnotą Domową Sióstr.

 

Marki

W sobotę 3.06.2017 roku wspólnota „Baranka i Pasterza” z Marek zorganizowała „Festyn świętej Zosi” dla ubogich dzieci, które znamy z naszej okolicy.

W Festynie brało udział około 20 dzieci. Spotkanie zaczęło się modlitwą w naszej kaplicy. Nawiązując do słów pieśni „ Połóż mnie jak pieczęć na Twym Sercu” dzieci kładły swój odcisk palca na papierowym sercu symbolizującym Serce Jezusa. Następnie w naszym ogrodzie zapoznałyśmy dzieci z postacią św. Magdaleny Zofii. Po czym nastąpił czas zabaw, konkursów i słodkich poczęstunków. Jedną z wielu atrakcji było robienie dużych baniek mydlanych. Festyn zakończyłyśmy loterią fantową, nie było pustych losów. Dzieci otrzymały również modlitwę św. Magdaleny Zofii o pomoc w nauce. Odchodząc dziękowały i pytały kiedy będzie następny festyn. W przeprowadzeniu zabaw pomogła nam wychowanka placówki socjoterapeutycznej w ramach Akademii wolontariatu, z Fundacji Otwarte Serce. Fundacja udostępniła nam również pomoce do przeprowadzenia zabaw. Pogoda i humory nam dopisały!

 

Gdynia

W kwietniu odbyły się rekolekcje szkolne w gimnazjum oraz szkole podstawowej, gdzie pracują nasze katechetki.

W tym roku po raz pierwszy odbył się w naszej konkurs na najwyższą palmę. Akcja okazała się wielkim sukcesem, rodziny tworzyły palmy, integrując się przy tym między sobą. Najwyższe osiągały ponad trzy metry i ciężko było utrzymać je w pionie. Tradycyjnie odbył się też wjazd Pana Jezusa na osiołku.

W tym roku do pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii przystąpiło 48 dzieci. Tradycyjnie na zakończenie białego tygodnia chętne rodziny udały się na wspólne świętowanie do Kalwarii Wejherowskiej. Przeszliśmy dróżkami kalwarii i odwiedziliśmy kościół parafialny oo. Franciszkanów. Zwieńczeniem wycieczki był grill, przy którym można było lepiej się poznać i wspólnie pobawić.

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA