Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.
Profeski o ślubach czasowych wraz z formatorkami oraz profeski po ślubach wieczystych z krótkim stażem spotkały się w Joigny od 8-10 sierpnia 2019. Spotkanie prowadziła s. Cath Lloyd z prowincji ENW.
 
Z Polski w spotkaniu wzięło udział 11 sióstr. Oprócz tego przyjęła nas tam s. Agnieszka Włodarczyk , która od niedawna jest częścią wspólnoty w Joigny.
 
“Kim jesteśmy razem?” My, najmłodsze rscj Europy, zostałyśmy zaproszone, by podzielić się naszymi nadziejami, oczekiwaniami oraz pytaniami w kontekście tego tematu - w tym momencie naszej historii, w konkretnych rzeczywistościach naszych regionów oraz podążając razem z całym Zgromadzeniem w kierunku Kapituły Specjalnej w 2021 r.   
 
By podzielić się wzajemnie różnymi realiami w jakich żyjemy, poproszone byłyśmy o narysowanie kobiet, które reprezentowały nasze prowincje. Stworzyłyśmy siedem obrazów, na których znaleźć można było zarówno kruchość, jak i życie. Oglądając te wizerunki powieszone na ścianach naszej sali, można było dostrzec wiele cech: przemijalność i starzenie się; to, co nas podtrzymuje i spowalnia na naszych drogach; wdzięczność za wiele dobra; pytania jakie sobie stawiamy i to czemu dałyśmy życie. Te siedem kobiet w naszych wyobrażeniach, zapraszały nas, by być między nimi wraz z Magdaleną Zofią, która w Joigny była z nami obecna w sposób szczególny.

Fraza, którą często słyszałyśmy, to "poczucie jednego Ciała" i to nie tylko na poziomie prowincji, ale też całej Europy jako regionu. Czułyśmy, że to spotkanie jest nam potrzebne, by się poznać, by wzmocnić więzi, by uświadomić sobie, że potrzebujemy siebie na wzajem. 

Wraz z innymi naszymi zaangażowaniami wewnątrz prowincji, spotkanie to było okazją, żeby włączyć się w nasze wspólne życie i misję w Europie. Jesteśmy bardzo wdzięczne wszystkim, którzy umożliwili nam ten czas, w szczególności wspólnocie w Joigny, która przyjęła nas z otwartym sercem. 

Spotkamy się ponownie w podobnym składzie w grudniu w Miraflores de la Sierra, niedaleko Mardytu w Hiszpanii, z pragnieniem by kontynuować naszą wspólną podróż.

 

Tłumaczenie z angielskiego s. Ewa Bartosiewicz rscj
© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA