Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

 

Po ponad rocznym programie formacji w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Sacré Coeur, wspólnoty "Serce dla świata" Małgorzata, lekarka z Wrocławia wyjechała na wolontariat do Ugandy, aby służyć jako pomoc medyczna w Centrum Medycznym w Moroto w dniach 17 stycznia - 30 marca 2023.

Poniżej relacja z II tygodnia pobytu Gosi w Ugandzie.

 

zdjęcie Małgorzata MoszyńskaW tym tygodniu zaczęłam mój wolontariat w centrum medycznym Kidepo. Pracownicy bardzo miło mnie przywitali i oprowadzili po ośrodku. Zostałam przydzielona do pracy z Danielem, asystentem medycznym doświadczonym na swoim stanowisku. Centrum składa się z oddziału położniczego i opieki nad noworodkiem, oddziału pediatrycznego, zajmującego się również dziećmi niedożywionymi oraz izby przyjęć otwartej na różnorodne przypadki. Oprócz opieki nad pacjentami zgłaszającymi się do Kidepo, centrum prowadzi również działalność w terenie. Wyjeżdżamy ambulansem do okolicznych wiosek, gdzie badamy wszystkich chętnych, objawowych mieszkańców na malarię oraz dajemy im leki. W niektórych przypadkach zalecamy chorym zgłoszenie się stacjonarnie, w celu przeprowadzenia dalszych badań czy wdrożenia odpowiedniej terapii, jeśli wykracza ona poza nasze możliwości wyjazdowe. W ten sposób często docieramy do pacjentów, którzy inaczej nie szukaliby pomocy i nie otrzymali leczenia. Barierą jest często nie tylko odległość od ośrodka ale przede wszystkim ich możliwości finansowe - działalność w terenie jest nieodpłatna, a za wizytę w centrum musieliby ponieść pewien koszt. U pacjentów często mamy do czynienia nie tylko z malarią, którą szczególnie ciężko przechodzą małe dzieci, ale również gruźlicą, durem brzusznym, brucelozą, czy chlamydiowym zapaleniem spojówek, zakaźną chorobą oczu doprowadzającą bez odpowiedniej terapii do ślepoty. Bardzo rozpowszechnione w tutejszej populacji jest również zakażenie wirusem HIV. Spotykamy się więc z biedą ludzką pod różnymi postaciami.

 Małgorzata Moszyńska,
wolontariuszka Sacré Coeur

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA