Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

 

"Kiedy mówisz, to tylko powtarzasz to, co już wiesz. Ale jeśli słuchasz, możesz dowiedzieć się czegoś nowego".
Dalai Lama


Photo by Patrick Schneider on UnsplashPomódl się o łaskę głębokiego słuchania Słowa Bożego, które wypowiada się w nas samych, w innych ludziach, w świecie i poprzez przyrodę.

Wsłuchaj się w słowo, które On do ciebie wypowie. Bóg zawsze przemawia! On jest Słowem. Aby naprawdę słuchać, musimy zamilknąć, a milczenie nie jest łatwe ale: nie bój się milczenia, nie bój się słuchania Jego słów. Jego słowa są zawsze ŻYWE, ale mogą być wymagające. (Konferencja Helen McLaughlin rscj 1985)

 

 

Jezus słucha głęboko.

I zaprasza nas do wyjścia na pustynię ciszy, aby słuchać (Łk 4, 1-13).

Z języka hebrajskiego słowo "pustynia" (midbar) można przetłumaczyć jako "miejsce, z którego ktoś mówi", "miejsce rozmowy". Zaproszenie na pustynię jest zaproszeniem do wejścia w przestrzeń, w której można usłyszeć Boga.

Jezus jest głęboko wrażliwy na Słowo Ojca. Jego próba na pustyni może być postrzegana jako intensywne doświadczenie słuchania, jako wysiłek zmierzający do uzyskania większej świadomości swojej życiowej misji.

Słowo... Każde słowo... Na początku było Słowo.

Teraz jest kolejny początek...

Na początku działalności publicznej Jezusa było Słowo skierowane do Niego. Na pustyni Jezus nauczył się czegoś ważnego na temat słuchania i jego ścisłego związku z modlitwą. Nauczył się, że modlitwa zaczyna się od słuchania.


Image by Cindy Lever from PixabaySłuchał i poczuł się zniechęcony.
Słuchał i był zaskoczony.

Słuchanie dało Mu wgląd w siebie i pozwoliło Mu odkryć samego siebie.
Słuchanie czyniło Go wdzięcznym i czuł się zmęczony.
A jednak zawsze słuchał.

Słuchał pól pszenicy i zwykłych starych lisich nor.
Słuchał wiernych przyjaciół, takich jak Marta, i tych mniej wiernych, jak Judasz.

Słuchał niechcianych i kochanych.

Wsłuchiwał się w ludzkie potrzeby i znaki czasu.

Wsłuchiwał się w siebie i w Ojca.

Słuchał...

 

Słuchanie wymaga przyjęcia orędzia i pozwolenia, aby wpłynęło ono na nasze życie. Takie głębokie słuchanie nie pozwala na zatwardziałość serca ani na ludzką oziębłość. Głębokie słuchanie prowadzi do współczucia i do przemiany.

Głębokie słuchanie oznacza rozpoczęcie podróży od uszu do serca, od słuchania do rozumienia
i odczuwania.


W jaki sposób twoje serce jest poruszone przez Jezusa, który głęboko słucha?

 

Słuchając świata...

"Czego Bóg chce od nas i poprzez nas w tej chwili? Jak możemy odpowiedzieć na wyzwania naszego świata? Te i wiele innych pytań, które nie przemijają. Myślę o chwili, gdy Jahwe podzielił się z Mojżeszem tajemnicą swego Serca: "Usłyszałem wołanie mojego ludu". Jakim wołaniem ludu dzieli się On z nami?" (Helen McLaughlin rscj, List do Zgromadzenia 1987)


"Chcemy żyć współczuciem, (...) spotykając się, by głęboko wsłuchiwać się w głosy ludzkości i wspólnoty całej ziemi" (Być ambasadorami nadziei.., 2019)


"Bóg jest obecny tu i teraz, ukryty w historii życia i że w tej konkretnej historii odkrywamy znaki Bożej miłości i jesteśmy posłane, by ją ukazywać... Musimy stać się otwarte na życie Boga w nas". ("Otwierać się na pełnię życia Ofiarować otrzymany dar", Guadalajara 2012)

„Gdy słyszymy i odpowiadamy na wołanie ubogich i zranionej ziemi, widzimy skutki nieokiełznanej władzy, zwłaszcza gdy kieruje nią chciwość, dominacja i bezduszna obojętność". (Być ambasadorami nadziei.., 2019)


W Laudato Si' papież Franciszek wzywa nas do „wsłuchiwania się w wołanie ziemi i krzyk ubogich".


Jakie wołanie ludzkości słyszysz?

Kiedy wsłuchujesz się do głębi w wołanie świata - poświęć chwilę na refleksję nad różnymi obszarami niesprawiedliwych struktur, nadużywania władzy i eksploatacji Ziemi - jakie wezwania i zaproszenia budzą się w tobie?

Wciąż modlimy się o pokój i za wszystkich ludzi doświadczonych wojną, zwłaszcza na Ukrainie.

Jak możesz odpowiedzieć z głębi przestrzeni, która jest w tobie, stworzonej przez głębokie doświadczenie Spotkania?

 

Let me hear” – J. Philip Newell 

 

"Daj mi usłyszeć, co Ty będziesz mówił, gdy zwrócę się do Ciebie w moim sercu".

 

s. Joanna Moś rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA