Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.
Jest to szkoła i gospodarstwo rolne jednocześnie, założona w 1999 roku przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa « Sacré-Cœur ». Liczy ona około setki uczniów, chłopców i dziewcząt pochodzących z okolicznych wiosek.
 

Drogocenne kamienie do oszlifowania


Drodzy Przyjaciele,

Dajmy jeszcze trochę czasu « młodej latorośli », jaką jest

Gimnazjum Rolnicze w Bougoudang, Czad.

Jestem zakonnicą Najświętszego Serca Jezusa w Czadzie i zwracam sie do Was z wielką prośbą : stwórzmy sieć ludzi dobrej woli, którzy pomogą przetrwać tej szkole. Jest to szkoła i gospodarstwo rolne jednocześnie, założona w 1999 roku przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa « Sacré-Cœur ». Liczy ona około setki uczniów, chłopców i dziewcząt pochodzących z okolicznych wiosek.

            Jako Zgromadzenie zabiegamy w Ministerstwie Rolnictwa o to, by nauczyciele uczący w tej szkole uznani zostali za urzędników państwowych i byli opłacani przez państwo, ale proces ten jest żmudny i długotrwały.

            Dlatego to ośmielam sie marzyć o wyżej wspomnianej sieci. Czy byłoby możliwe  wspólne poszukiwanie środków finansowych przez jeszcze jakiś czas ? Roczny koszt kształcenia jednego ucznia wynosi 200 euro, a w tej chwili jest on w stanie zapłacić zaledwie 15 euro. Każdy wiec grosz jest na wagę złota !

            Proszę o  przekazanie tej informacji tym, którzy wierzą w ludzką solidarność.

Więcej informacji można uzyskać pod moim adresem : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W imieniu zainteresowanych, Dorota Zych rscj

 Konto Bankowe:

Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

(ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa)

lub na konto tejże Komisji

(PEKAO S.A. I O/Warszawa 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772).

( z dopiskiem, s.Dorota Zych Sacré-Coeur, dla Szkoły Rolniczej w Czadzie)

 

Kącik historyczny:

Gimnazjum Rolnicze Bougoudang „Espoir” zostało założone w 1999 przez siostry Jeanne Mougenot (Oblatka) i Carmen Rosales (RSCJ) na prośbę rodziców i za zgodą diecezji Pala. W pierwotnym zamyśle sióstr było zakładanie ośrodków rolnictwa przy każdej szkole podstawowej. Zdołały utworzyć dwa, w Bougoudang i w Badje (w roku 2000), 300 km od Bongor. Bougoudang jest wioską znajdującą się na terenie grupy etnicznej Massa, oddalona 30 km od Bongor…

U  początków szkoły była grupa osób, która przekształciła się w stowarzyszenie o nazwie Stowarzyszenie Rolniczych Szkół Wspólnotowych (ACCA), gdyż ideałem było stworzenie wielu szkół. Nazwa przechodziła ewolucję. Najpierw była to ‘rolnicza szkoła wspólnotowa’, potem ‘rolniczy ośrodek wspólnotowy’, który w roku 2003 przyjął nazwę ‘zawodowa szkoła rolnicza’, uzyskując akceptację  Dyrekcji Krajowej Nauczania Katolickiego DINEC (odpowiednik Ministerstwa Oświaty dla szkół katolickich). W roku 2006 przyjęto nazwę Zawodowa Szkoła Rolnicza „Espoir” w Bougoudang. Szkoła jest otwarta na WSZYSTKICH.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ ukazujących pracę naszych sióstr w Czadzie

Poniżej zamieszczamy teksty s. Doroty Zych o życiu Szkoły Rolniczej w Bougoudang:

Wytrwałość czy cierpienie…? Dyscyplina-wymagania czy złośliwość?

 

Uprawa warzyw narzędziem do walki z ubóstwem w środowisku wiejskim

  W sytuacji, gdy młodzież wiejska doświadcza ogromnej trudności z przedsiębiorczością, pogłębionej bezprecedensową niepewnością pewnemu młodemu człowiekowi, posiadaczowi dyplomu z agronomii uzyskanego w szkole rolniczej Bougoudang usytuowanej 35 km na północ od Bongor udało się po ukończeniu szkoły założyć w rodzinnej wiosce swoje własne ogrodnictwo. Ażeby dojść do tego musiał ponieść wiele ofiar. Oto portret nietypowego młodzieńca.

List z Czadu

W Czadzie, nie oczekujemy na lepienie bałwanów, na spadające płatki śniegu, nie śpiewamy Rorat, ale radość oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest taka sama! Chociaż w innych „kolorach”! Zamiast śniegu, mamy pył spadający z nieba i są dni kiedy słońce bardzo długo nie może się przebić ze swoimi jasnymi promieniami. Jest szaro ale wiemy, że słonce wcześniej czy później się pojawi, podobnie jak w życiu każdego z nas, również każdego ucznia naszej szkoły rolniczej.
 

Gagdébé ! Dziękuję !Dziękuję !Dziękuję !

Uważam, że trzeba mieć dużo odwagi i wytrwałości, by wybrać naszą szkołę. Jestem przekonana, że można się tutaj nauczyć solidnej pracy, by kiedyś zostać prawdziwym rolnikiem.
W niniejszym liście oddaję głos, przede wszystkim, samym uczniom. To oni mogą zaświadczyć o tym, co dzieje się w ich szkole i w ich sercach.więcej


Życie w rytm tam-tamu

Mówi się, że na dźwięk tam-tamu zaczyna szybciej bić serce ponieważ „coś się szykuje”. Tam-tam zwiastuje smutne bądź radosne nowiny.więcej


Z sercem otwartym, stąpając mocno po ziemi pracujmy jak u siebie

Z serca przepełnionego radością dziele się tym, czym w tej szkole zyjemy, my, czyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i Siostry Najświętszego Serca Jezusa (Sacre-Coeur).więcej


 

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA