Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Siostra Marta urodziła się w Buenos Aires, w Argentynie, 25 sierpnia 1913 roku, jako  szósta córka spośród dziesięciorga rodzeństwa. Wzrastała w rodzinie gdzie fundamentem była głęboka wiara i czuła miłość. „Największą troską rodziców było nauczyć dzieci żyć dla Boga i dla innych” – opowiadała Marta. Jednak bardzo wcześnie wkroczył w jej życie ból spowodowany śmiercią matki w roku 1922, zostawiając najmłodszą córkę, Marię Luizę, w wieku 6 miesięcy, a Martę jako dziewięcioletnią dziewczynkę.

Marta zdobywała wiedzę w Szkole Najświętszego Serca Jezusa. Już dwa lata po jej ukończeniu odkryła w sobie powołanie do życia zakonnego i mając 20 lat wstąpiła do nowicjatu Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa.

Od tamtego momentu całe jej życie było wiernym oddaniem się Bogu z rosnącą miłością i radosnym oddaniem się temu, co przynosiło życie. Po złożeniu pierwszych ślubów rozpoczęła pracę w szkołach, wykonując raczej prace ukryte, obdarzając miłością wszystkich, dzieci i ministrantów. Profesję wieczystą złożyła 9 kwietnia 1942 roku. Następnie – wbrew swemu pragnieniu – została posłana do prac bardziej odpowiedzialnych i wymagających, które nie pozwalały jej już prowadzić życia tak ukrytego.

 

 

Wobec zmian, które dokonały się w życiu zakonnym po Soborze Watykańskim II, jej postawa była pełna wierności i wiary, bardzo cieszyła się nowym apostolstwem pośród ubogich i potrzebujących, gdzie została posłana (centralna część Argentyny i dzielnice Buenos Aires).

 

 

 

W 1991 z powodów zdrowotnych musiała wrócić do dużej wspólnoty w Almagro (Buenos Aires), gdzie spędziła ostatnie lata swego życia, pełne miłości, wyrażającej się poprzez uważne i radosne przyjmowanie wszystkich, nie zasłaniając sobą Boga. Pan wezwał ją niespodziewanie i w jednej chwili znalazła się w ramionach Ojca, w których bez wątpienia zawsze chciała być. Było to 25 sierpnia 1998 roku, w przeddzień swoich 85 urodzin. W jej pogrzebie uczestniczył biskup Bergoglio, który później zainicjował proces kanonizacyjny s. Marty.

 

 

Proces kanonizacyjny s. Marty obecnie został zamknięty na poziomie diecezjalnym. Sprawa wyniesienia jej na ołtarze jest bardzo bliska papieżowi Franciszkowi, który przez wiele lat był jej spowiednikiem i w 2012 roku napisał zwracając się do postulatora procesu: „Nie chciałbym umrzeć zanim nie będzie ogłoszona błogosławioną”.

 

 

Na powyższej fotografii: po lewej – s. Marta Pereyra,
po prawej – postulatorka procesu kanonizacyjnego s. Alicia Hughes i kardynał  Jorge Mario Bergoglio.

 

Słowa Ojca Świętego o s. Marcie: „Siostra Marta była promieniem światła, który przeszedł przez tę diecezję głosząc swym życiem pokorę i cichość przesłania Ewangelii. Jednak nie chodziło o pokorę i cichość pasywną, ale bardzo apostolską, ponieważ siostra Marta odznaczała się wielkim zapałem apostolskim. Kochała Boga i płonęła żarliwością, aby był znany i kochany. Wiele razy rozmawiałem z nią i po tych rozmowach odchodziłem odnowiony i z większym pragnieniem pójścia za Panem. Wiele jej zawdzięczam, gdyż jej świadectwo umocniło mnie w służbie Bożej.”

Modlitwa

Panie, składamy Ci dziękczynienie za życie naszej siostry Marty. Jaśnieje w niej odbicie Twojego Serca. Była Nim w słowach i gestach miłości i służby wobec każdej osoby, w codziennych okolicznościach życia. W jej uśmiechu i radości objawiała się Twoja obecność. Dawała świadectwo swej wierności w zmiennych kolejach życia, otwarta i dyspozycyjna, uboga i mała. Zawsze pnąca się ku górze. Twoje Królestwo i Jego sprawy uczyniła swoimi. Dziś przedstawiamy Ci i zawierzamy przez ręce s. Marty tę łaskę, którą pragniemy otrzymać ....... i jej beatyfikację. Ojcze nasz…, Zdrowaś Mario…, Chwała Ojcu…

O łaskach otrzymanych za wstawiennictwem s. Marty, Służebnicy Bożej,
można pisać na adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Causa de Canonización Martha Pereyra Iraola

Opracowanie i tłumaczenie z j. hiszpańskiego: Anna Musiał rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA