Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

unnamed1

Gdy myślę o Róży Filipinie Duchesne jako osobie, o jej odwadze i zaangażowaniu, pragnieniu pójścia na peryferie i usposobieniu kontemplacyjnym, wtedy staje mi przed oczami dzisiejszy świat.

Przemawia ona do nas jako kobieta z dawnych czasów, mająca głęboką, przejrzystą i solidną wizję jakiej ten świat bardzo potrzebuje.

Filipina potrafiła podążać naprzód małymi krokami, będąc wierna Bogu; będąc pełna nadziei
w burzliwych, trudnych czasach. Tę nadzieję, ufność i wierność kierowała ku przyszłości.

Takiego właśnie cierpliwego podejścia do życia potrzebuje dzisiejszy świat. Dziś, gdy bezprawie, konsumpcjonizm i fasadowość prześcigają się, a my nierzadko w tym uczestniczymy. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, zatracamy siebie, naszą tożsamość, naszą wolność. Nie ma czasu na wyciszenie, nie ma czasu na spotkanie. Jest czas, aby działać, a nie żeby w tym działaniu być.

Tymczasem Filipina wiedziała, jak być i ukazywać miłość Serca Jezusa wszędzie, gdziekolwiek była. To kobieta o dużej dyspozycyjności. Potrafiła zapominać o sobie, aby ofiarować się całkowicie Jezusowi i ubogim Królestwa.

Dziś, choć żyjemy w innych czasach, to nadal trudnych i burzliwych. Jest coraz więcej uciskanych ludzi, przemocy, nierówności i niesprawiedliwości. Stawia się coraz więcej granic. Daje się słyszeć krzyk naszej Matki Ziemi, naszych braci i sióstr. Nasze czasy wymagają rozważnego ryzyka, ofiarnej dyspozycyjności, spojrzenia pełnego miłości skierowanego w stronę tych z marginesu. To tam są dzisiejsi Potawatomi. To tam On nas oczekuje… i tam oni czekają na nas.

Filipina, kobieta z dawnych czasów, mówi nam dziś tak wiele. Mówi, że wierność Bogu jest najważniejsza, bo prowadzi nas do ubogich, bo każe nam pokonywać przeszkody i niezrozumienie, bo uzdalnia nas do kochania tak jak ona: do życia miłością, w zjednoczeniu i upodobnieniu do Serca Jezusa.

Tak żyjąc, można przekroczyć wszystko i jak Filipina komunikować się na różne sposoby.

Isabel Rocha, RSCJ, Prowincja Argentyna – Urugway
Tłum. Maria Pociask rscj
Obraz: Autor Nieznany

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA