Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Od momentu, kiedy Filipina Duchesne i jej towarzyszki wypłynęły do Nowego Świata na statku zwanym Rebeka, chcemy mówić o “momentach Rebeki”, jako czasie wyboru, niekiedy w niebezpiecznych sytuacjach, lub przeżywania podobnej niepewności odnośnie przyszłości, jakiej doświadczyła Filipina znalazłszy się na pokładzie Rebeki w 1818 r.

Na Filipinach nasz „moment Rebeki” miał miejsce 22 sierpnia 1969 r., kiedy dwie pierwsze filipińskie RSCJ w Japonii „ postawiły żagle”, by w odpowiedzi na apel Soboru Watykańskiego II o odnowę życia zakonnego stamtąd wypłynąć. 151 lat wcześniej, 21 sierpnia 1818 r. Filipina postawiła stopę na Market Street Landing w St. Louis, Missouri.

Dołączyły do nich kolejne filipińskie RSCJ, aby, żyjąc w wynajętym mieszkaniu w centrum Manili i szukając formy, jaką ma przyjąć tam życie zakonne, zapoczątkować to nasze „małe Zgromadzenie”. Przez następne 20 lat stanu wojennego aż do czasu obalenia dyktatury przez Rewolucję Siły Narodu w 1986 r. wspólnota miała swój udział w życiu politycznym i dziele edukacji w kraju

Wkrótce po tym, jako nasz udział w odbudowie narodu udałyśmy się na Północ do Samar, jednej z najbiedniejszych, a najbardziej zaniedbanej prowincji Filipin. W tym roku celebrujemy 30-tą rocznicę obecności w tej podobnej do Filipiny Duchesne misji.

Nasza mała wspólnota Dystryktu Filipin modliła się, rozeznawała i ostatecznie wypracowała posoborową formę życia zakonnego, która została rozpoznana jako przełomowa w stylu życia i apostolstwie Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa.

 

Maribel V.Carceller, RSCJ, Dystrykt Filipin
Obraz: Maribel Carceller, RSCJ
Tłum. Ewa Borek rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA