Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

„Celem życia Filipiny Duchesne nie była jej osobista świętość, lecz wydanie energii, aby Serce Chrystusa było znane i kochane.”

Helen McLaughlin rscj

W drugiej połowie października 2018 odbyło się Europejskie Spotkanie Nowicjatów w Lyonie, podczas którego zatrzymałyśmy się nad rozumieniem i znaczeniem misji w naszym Zgromadzeniu. W tej swoistej podróży towarzyszyła nam św. Filipina Duchesne (pierwsza misjonarka Zgromadzenie Sacré Coeur). Poprzez zgłębianie historii jej życia, powołania, poprzez czytanie jej listów oraz zwiedzanie Grenoble (jej rodzinnego miasta) zaczerpnęłyśmy jej ducha. Ducha odważnej i oddanej zakonnicy, która pomimo wielu przeszkód i trudności była wierna słowom i powołaniu jakie usłyszała od Boga.

Najbardziej poruszające dla mnie są listy św. Filipiny, w których pisze o swoim zmaganiu z cichością Boga, który jakby wydawało się, że milczy. Jej przeżywanie głębokiego zjednoczenia z Sercem Jezusa jest dla mnie światłem w osobistej relacji z Jezusem.

Spędzając kilka dni w międzynarodowej wspólnocie doświadczyłyśmy, że tworzymy jedną rodzinę, której celem i pragnieniem jest głoszenie Chwały Serca Jezusa. Zobaczyłyśmy jak ważne jest, aby naszą misją było całe życie. W każdym spotkaniu z drugą osobą, w każdej chwili modlitwy czy samotności mamy żyć tak, by być otwartym na odkrywanie Bożej miłości i by tą miłość ukazywać. To duże wyzwanie, ale Jezus posyła nam swojego Ducha, który nas przemienia i do tego uzdalnia.

Różnorodność jaką daje międzynarodowa wspólnota jest niezwykłym bogactwem. Mogłyśmy po raz kolejny tego doświadczać. Radość wspólnego bycia, poznawania się, dzielenia naszymi przeżyciami, wspólna modlitwa oraz relaks budowały między nami silne poczucie jedności.

Dorota Piesak nscj

W spotkaniu prowadzonym przez

Joanna Mośrscj (POL) – Mistrzyni Nowicjatu z Prowincji Polskiej

NoelleFavetrscj(BFN) – Mistrzyni Nowicjatu z Prowincji Belgia – Francja - Holandia

Rita Crivellirscj(BFN) – Siostra z Prowincji Belgia – Francja - Holandia

 

brały udział nowicjuszki:

Dorota Piesak (POL)

Agnes Beres (CEU)

Timea Milankovics (CEU)

Gaetane Dupuy (BFN)

Irene Beccarini (ES)

 

 

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA