Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

źródło: https://pl.painting-planet.com

 

Modliłem się i dano mi zrozumienie, przyzywałem, i przyszedł mi z pomocą duch Mądrości. Oceniłem ją wyżej nad berła i trony i w zestawieniu z nią za nic uznałem bogactwa. Nie zrównałem z nią drogich kamieni, bo wszystko złoto wobec niej jest garścią piasku, a srebro przy niej będzie poczytane za błoto. Umiłowałem ją nad zdrowie i piękność i wolałem mieć ją aniżeli światło, bo blask jej nie ustaje. A przybyły mi wraz z nią wszystkie dobra i niezliczone bogactwa w jej ręku. (Mdr 7, 7-11)

 

W przeżywaniu medytacji może nam pomóc jedna z wersji Ikon Mądrości Bożej.

• Wybierz dogodną pozycję i miejsce modlitwy. Umieść ikonę w zasięgu Twojego wzroku.
• Rozpocznij medytację znakiem Krzyża Świętego, Otwórz serce i umysł na Słowo, Które skieruje do ciebie Bóg. Poproś, byś mógł je szczerze i z hojnością przyjąć. Pan czeka na ciebie, przyjmuje Cię takim, jakim jesteś. Powoli czytaj tekst Księgi Mądrości zatrzymując się dłużej nad słowami, które cię poruszają.

 

1. Modliłem się i dano mi zrozumienie, przyzywałem, i przyszedł mi z pomocą duch Mądrości.

Ten fragment nawiązuje do modlitwy Salomona i jego słynnego snu w Gibeonie. Młody, niedoświadczony król Salomon, zdający sobie sprawę z intryg dworskich, prosi tylko o jedną rzecz: o mądrość. Słowo Boże zdaje się mówić do nas: bądźcie świadomi, że nawet wśród królów mądrość nie jest wrodzona. Musimy pokornie o nią prosić. Co te słowa budzą w moim sercu?

 

2. Oceniłem ją wyżej nad berła i trony i w zestawieniu z nią za nic uznałem bogactwa. Nie zrównałem z nią drogich kamieni, bo wszystko złoto wobec niej jest garścią piasku, a srebro przy niej będzie poczytane za błoto.

Bogactwo i chwała Salomona są legendarne, on jednak umie dostrzec, że ponad wszystkie dobra ludzkie jakie można zdobyć tu na ziemi, najwyższą wartość ma mądrość pochodząca od Boga. Wszystkie bowiem dobra ziemskie przemijają, największe fortuny mogą zniknąć z dnia na dzień. Mądrość jest skarbem, który nie zginie, pozwoli nam zaakceptować szczęście i nieszczęście, jakie niesie życie; pomoże nam także dobrze kierować naszym sercem, naszą relacją z Bogiem i z innymi. Jest to cement, który łączy ściśle wszystkie kamienie naszego duchowego Domu.
Powtarzaj słowa Księgi Mądrości, słowa samego Boga, pozwalając się im dotknąć.

 

3. Umiłowałem ją nad zdrowie i piękność i wolałem mieć ją aniżeli światło, bo blask jej nie ustaje. A przybyły mi wraz z nią wszystkie dobra i niezliczone bogactwa w jej ręku.

Poszukiwanie mądrości może trwać przez całe życie, przyniesie jednak upragniony pokój duszy i serca.
Dziękuj Bogu za Jego Słowo, smakuj Je, pozwalaj, by cię zmieniało. Wsłuchując się w Nie, próbuj pozostawać w milczeniu, nawet wtedy, gdy wydaje się, że nic się nie dzieje.

 

Modlitwa końcowa: Mądrość może być przyznana wszystkim, wystarczy prosić o nią w modlitwie.

Boże przodków i Panie miłosierdzia, któryś wszystko uczynił, swoim słowem i w Mądrości swojej stworzyłeś człowieka, by panował nad stworzeniami, co przez Ciebie się stały, by władał światem w świętości i sprawiedliwości i w prawości serca sądy sprawował - dajże mi Mądrość, co dzieli tron z Tobą, i nie wyłączaj mnie z liczby swych dzieci! Bom sługa Twój, syn Twojej służebnicy, człowiek niemocny i krótkowieczny, zbyt słaby, by pojąć sprawiedliwość i prawa. Choćby zresztą był ktoś doskonały między ludźmi, jeśli mu braknie mądrości od Ciebie - za nic będzie poczytany.

(Modlitwa Salomona Mdr,9)

 

Przygotowała s. Maria Głowacka rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA