Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

“In Remembrance of Me,” Walter Rane

 

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: ,,Syn Człowieczy został teraz uwielbiony, a w Nim został Bóg uwielbiony. Jeżeli Bóg został w Nim uwielbiony, to Bóg uwielbi Go także w sobie samym, i zaraz Go uwielbi.
Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie mnie szukać, ale jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię, dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem, żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”. J 13, 31-33a. 34-35


Wprowadzenie

W czasie tej modlitwy, pozwól sobie na przeżywanie, na poznawanie sercem, na doświadczanie. Zaangażuj swoją wyobraźnię i zobacz siebie przebywającego z Jezusem i Jego uczniami w wieczerniku na Ostatniej Wieczerzy. Znajdź swoje miejsce. Wczuj się w atmosferę, jaka tam panuje. Podążaj za gestami Jezusa, słuchaj słów, które wypowiada.


Prośba o łaskę: abym był sercem przy Jezusie.


1. Jezus - miłośnik wolności

Niedługo przed tym, kiedy Jezus wypowiedział słowa uwielbienia, Judasz wyszedł z wieczernika po to, aby Go wydać. Co działo się w Jego Sercu, kiedy stało się jasne, że przez Swoje życie, nauczanie, nie przekonał Judasza do Siebie, do nauki, którą głosił? Judasz nie wybrał miłości. Co mogło rodzić się w Sercu Jezusa: ból, smutek, niespełnienie? A może oprócz bólu i smutku spełnienie, gdyż odkrył w Swoim Sercu bezwarunkową miłość do człowieka?

Czego ja doświadczam patrząc na tą scenę? Jakie uczucia odkrywam w sobie?


2. Jezus - Syn

W czasie ostatniego spotkania z uczniami, Jezus w ich obecności uwielbia Ojca. Odsłania przed nimi prawdę o Bogu, który pragnie relacji z człowiekiem. Bóg jest Ojcem nie tylko dla Jezusa, ale dla każdego z nas, ponieważ obdarzył nas podobieństwem do Siebie, częścią Swojej istoty. Jezusa przepełnia wdzięczność i radość. Pragnie, aby jego uczniowie, w tym także ja, odkryli w Bogu Ojca.

Popatrzę na Jezusa, który cieszy się relacją z Ojcem. Co pojawia się w moim sercu?


3. Jezus - Nauczyciel

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus obmył uczniom stopy – dając im przykład, że mają sobie nawzajem służyć, tak jak On służył im. To pragnienie wyraził także słowami: ,,Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem, żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie”.

Wyobrażę sobie, że Jezus te słowa wypowiada do mnie osobiście, patrząc mi w oczy. Co dostrzegam w Jego oczach? Co odkrywam w swoim sercu, w spotkaniu z Jezusem?


Na koniec tej modlitwy wrócę do najsilniejszych poruszeń. Może jakiś obraz zapadł mi w pamięć? Może moje serca przepełniają uczucia – nazwę je. A może w moim sercu zrodziły się jakieś pragnienia? Opowiem Jezusowi o tym wszystkim co było dla mnie ważne.


Zakończę modlitwą ,,Ojcze Nasz”

przygotowała s. Barbara Olejnik rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA