Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Image by Grace Urbanski from Pixabay

 

Jezus opowiedział faryzeuszom i uczonym w Piśmie następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zagubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: "Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła". Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15,3-7).

 

 

 

Modlitwa o czystość intencji: Stańmy przed Bogiem, który już czeka na nas zanim rozpoczniemy modlitwę. Dajmy sobie dużo czasu na uświadomienie sobie tej prawdy, na przyjęcie jej głębią serca. Prośmy ,aby cała moja uwaga, wszystkie pragnienia, zamiary, były skierowane ku Panu Bogu, byśmy tylko Jego pragnęli spotkać, ku Niemu się zwracali. Miłość bowiem wychyla się ku drugiemu, a w tej relacji Bóg jest nieustannie i doskonale skierowany ku nam.


Wyobraźmy sobie zagubioną owieczkę, poczujmy jej lęk, jej samotność, bezradność, może i złość na siebie, że tak daleko odeszła, że nie potrafi wrócić lub innych, że jej nie powstrzymali a teraz nie szukają, może na rzeczywistość wokół, że tyle krzaków, pułapek, niebezpieczeństw w świecie. I stańmy też blisko Pasterza, który odkrywa brak owieczki w stadzie, Jego ból, myślenie o niej z lękiem co się jej przydarzyło, decyzję o wyruszeniu na poszukiwanie.


Prośmy o łaskę upodobnienia naszego serca do Serca Jezusa.

 

1. Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zagubioną, aż ją znajdzie?

Przedziwne są te słowa Pana Jezusa. Wypowiada je do faryzeuszy jako coś absolutnie oczywistego. A przecież wcale takie oczywiste nie są. Bo kto z ludzi tak czyni i to z takim jednoznacznym przekonaniem? Kto zostawia 99, ryzykuje je, by szukać tylko jednej? Wielu powiedziałoby, że to nie jest rozsądne, że dobry gospodarz tak nie robi. A dla Boga to absolutnie oczywiste, że ważny jest KAŻDY, że jeden nie jest mniej cenny niż 99, bo każdy ma wartość nieskończoną.

Czy wierzysz, że ty jesteś owcą, za którą Bóg pójdzie wszędzie, nawet na krzyż, bo masz dla Niego nieskończoną wartość?


2. A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu ...

Zatrzymaj się długo i smakuj radość Pasterza z odnalezienia owcy. Wczuj się w Serce Boga, który cieszy się z Twojego odnalezienia. Przyjmij Jego radość i przeżywaj razem z Nim. Czy doświadczyłeś, przeżyłeś głębią swego serca radość Boga z powodu twojego powrotu do Jego owczarni, do bliskości z Nim? Pozwól sobie karmić się tą radością, ona jest życiodajna.


3. ... sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: "Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła".

Bóg chce dzielić swoją radość z przyjaciółmi. Już cię nazwał swoim przyjacielem. Wyraźnie to powiedział w 15 rozdziale janowej Ewangelii. Pragnie byś dołączył do Jego radości, a ta radość przemienia serce i przynagla do podejmowania trudu poszukiwania razem z Pasterzem innych zaginionych owiec.

Gdy doświadczymy swojego pogubienia i odnalezienia przez Boga, przeżyjemy z Nim wielką radość zjednoczenia, bliskości, to naturalnie rodzi się w nas pragnienie zaangażowania w poszukiwanie innych, by też mogli doświadczyć radości Pasterza, miłości Bożego Serca tęskniącego za każdym człowiekiem. To jest droga ucznia Chrystusa, droga każdego chrześcijanina, czyli tego kto jest „chrystusowy”.


Prośmy, by Jezus uczynił nasze serca na wzór Swojego.


Porozmawiajmy z Panem o tym momencie drogi z Nim, w którym najbardziej potrzebujemy Jego pomocy i wsparcia. Czy to o naszym zagubieniu, czy trudności w przyjęciu odnalezienia, może braku wiary, że On zostawi 99 i będzie mnie szukał, czy zablokowaniu radości, której nie potrafię z Nim dzielić, a może wciąż przymkniętym sercu na gotowość wyruszania z Nim na poszukiwanie innych owiec zagubionych i ukochanych przez Boga.

Czy pragnę mieć serce podobne do Jego Serca?


przygotowała s. Renata Ryszkowska rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA