Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Photo by Ted from flickr

 

A oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»
Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!» /Łk 10, 25-37/


Modlitwa przygotowawcza: Poproszę Boga, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były na chwałę Boga.


Prośba o owoc modlitwy: o uznanie, że potrzebuję Bożego i ludzkiego miłosierdzia.


Wyobrażenie miejsca: Wyobraź sobie, że towarzyszysz człowiekowi przemierzającemu drogę z Jerozolimy do Jerycha. Poprzez rozmowę dowiadujesz się kim jest, na czym mu zależy, jakie ma plany, … Następnie jesteś świadkiem pobicia. Razem z nim czekasz przy drodze. Mijają Cię przechodnie. Spotykasz miłosiernego Samarytanina. Razem docieracie do gospody.

Jezus odsłania Swoje Miłosierne Serce poprzez analogię do serca miłosiernego Samarytanina. Zatrzymaj się na kilku gestach Samarytanina, poznawaj, jak działa Jezus i słuchaj tego, co pojawia się w Twoim sercu:


 ,,Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko”

Jezus dostrzega człowieka w danym momencie życia oraz wszystko co, człowiek przeżywa. Być może Jezus wiedział o tym człowieku więcej niż zapisał Ewangelista Łukasz. Gdy zobaczył człowieka, Jego Serce poruszyło się do głębi.

Przypomnij sobie moment, kiedy ktoś dostrzegł Ciebie, Twoje najgłębsze potrzeby, Twoje uczucia. Przez kogo Jezus Cię wysłuchał, był przy Tobie? Co się rodzi w Twoim sercu, kiedy wracasz do tych sytuacji, osób?


 ,,Podszedł do niego”

Jezus ofiarowuje człowiekowi swoją bliskość, staje się Bliźnim. Nie boi się bliskości z człowiekiem, który jest zraniony, z powodu bólu skupiony na sobie. Szczególnie w takich sytuacjach chce być obok.

Co skupia Twoją uwagę, wyraża się w cierpieniu? Czy chciałbyś/chciałabyś, aby Jezus poznał te obszary Twojego życia? Czego obawiasz się w bliskości z Jezusem, drugim człowiekiem?


 ,,Opatrzył mu rany, zalewając oliwą i winem”

Jezus leczy ciało, ale przede wszystkim dba o duszę człowieka. Zaopatrzył człowieka w sakramenty i pragnie, aby każdy doświadczył Jego miłosierdzia.

Przypomnij sobie moment, kiedy doświadczyłeś/doświadczyłaś miłosierdzia. Co pojawia się w Twoim sercu? Za co jesteś szczególnie wdzięczny/wdzięczna?


 ,,Wsadził na swoje bydle i pielęgnował go”

Proces uzdrawiania wymaga czasu, cierpliwości i zaufania. Odbywa się we wspólnocie. Jezus dba o człowieka w Kościele.

Co Tobie najtrudniej zaakceptować? Czemu się poddać?


Na zakończenie porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o tym, co odkryłeś/odkryłaś w czasie tej modlitwy.

Odmów modlitwę Ojcze Nasz.

 

przygotowała s. Barbara Olejnik rscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA